Ekskursion 2025

Logo Den 6. oktober 2025 besøgte vi Kasenens Historiske Samling på Sønderborg Kaserne. Kl. 09:30 var vi samlet i Parolesalen (på 1. sal med udsigt til Alssund) hvor seniorsergent Leif Larsen holdt et foredrag om Kasernen historie. Kasernen er opført i 1907 (indviet 4. april 1907) af den tyske marine som marineartelleriskole. Kasernen er tegnet af arkitekterne Adelbert Kelm og Eugen Fink.

Efter genforeningen i 1920 og frem til 1925 blev den nordlige del af kasernen indrettet som Invalideskole til uddannelse og genoptræning af krigsinvalide.

De fleste lokale husker nok Kasernen som Hærens Sergentskole (1966-2014). 4. april 2014 lukkede Kasernen og befalingsmandsskolen flyttet til Varde, og bygningerne blev overtaget af Sønderborg Kommune. I årene 2014-2017 blev bygningerne brugt som asylcenter for syriske flygtninge. I 2018 blev dele af bygningskomplekset solgt fra, og den sydlige bygning (Regimentskasernen) blev indrettet af Sønderborg Kommune som hjemsted til omegnens mange foreninger. I 2025 huses ialt 27 foreninger.

Efterfølgende blev vi opdelt i to hold, hverefter der på skift var rundvisning i den historiske samling, og en tur op i flagtårnet.

Efter besøget på Kasernen, kørte vi tilbage til Radiomuseet og fik frokost i Skolehjemmets kantine.

Preben Denker
oktober 2025


Billeder fra Kasernens Historiske Samling

Parolesalen
Dækkeserviet
Samlingen
Samlingen - med gæster

Samlingen
Samlingen
Samlingen
Gangbro fra taget

Tømmer og tagpander fra renoveret tårn
Udsigt over kasernen fra flagtårnet
Udsigt over Alssund fra flagtårnet
Biblioteket